Raport ESG
2020

Wspieramy klientów i sprzedawców w zrównoważonym rozwoju

Dbamy o to, żeby zakupy na Allegro były zawsze udane, ale jednocześnie wspieramy zarówno klientów jak i sprzedawców, żeby robili je w zrównoważony sposób – taki, który bierze pod uwagę ograniczone zasoby naturalne i stan środowiska naturalnego.

W praktyce
Allegro Naturalnie: szeroki wybór ekologicznych, certyfikowanych produktów

Na Allegro eksponujemy i promujemy zrównoważony rozwój dzięki specjalnej strefie Naturalnie.Allegro.pl, gdzie znaleźć można produkty powstające w zgodzie z naturą i produkowane przez firmy odpowiedzialne społecznie. Klienci znajdą tam produkty o najwyższej jakości, niejednokrotnie certyfikowane - od naturalnych kosmetyków, po produkty spożywcze, w tym odpowiednie dla wegan i wegetarian.

Allegro Naturalnie to przestrzeń, gdzie znaleźć można rzeczy powstałe w zgodzie z naturą i odpowiedzialne społecznie.

Julia Fic Campaign Manager

Zrównoważone dostawy i opakowania

Wspieramy naszych klientów w zmniejszeniu śladu węglowego podczas dostawy produktów, umożliwiamy wyszukiwanie produktów według lokalizacji – tym samym nasi klienci mają możliwość wyboru produktów biorąc pod uwagę odległość od miejsca zamieszkania. Krótsza droga pomiędzy sprzedającym, a kupującym oznacza mniej emisji CO2 – zmiana może wydawać się niewielka z punktu widzenia pojedynczego klienta, ale w skali całego handlu na Allegro oznacza oszczędności milionów kilometrów i brak emisji tysięcy ton dwutlenku węgla.

W Allegro jesteśmy przekonani, że zarówno małe, jak i duże zakupy powinny być zapakowane w sposób przyjazny środowisku. Coraz częściej potrzebę ograniczenia plastiku zgłaszają kupujący i sprzedający.

Rozumiemy to podejście, dlatego prowadzimy liczne działania dla sprzedawców podnoszące świadomość ekologiczną i dające praktyczne wskazówki jak być bardziej eko, m.in. w ramach Akademii Allegro, gdzie udostępniliśmy bezpłatne kursy na temat pakowania zero waste i wielu innych środowiskowych zagadnień. Oferujemy też przyjazne środowisku opakowania, które ułatwią jeszcze większej liczbie sprzedawców dbanie o środowisko naturalne.

Wprowadziliśmy dla sprzedawców ofertę ekologicznych opakowań w bardzo konkurencyjnych cenach – zamawiamy je w Allegro w ogromnych ilościach i po hurtowych stawkach, a z odsprzedaży nie czerpiemy żadnego zysku.

Teresa Bukalska DEX Project Team Manager
2,5 miliona przesyłek
Naszą ambicją jest, aby do 2022 roku co najmniej 2,5 miliona przesyłek zamawianych miesięcznie na Allegro było wysyłane w ekologicznych opakowaniach.
W praktyce

Według raportu Green Generation 2.0, przygotowanego przez Mobile Institute, aż 35% klientów deklaruje, że zwraca uwagę na to, czy zamawiane przez nich zakupy internetowe są pakowane w sposób przyjazny środowisku. Z kolei co trzeci klient jest gotów za taką możliwość nawet dopłacić. Polacy – w tym także klienci Allegro - z roku na rok stają się coraz bardziej świadomymi konsumentami.

W Allegro wiemy, że możemy i potrafimy pomóc w obniżeniu liczby odpadów i poprawie jakości materiałów wykorzystywanych do pakowania przesyłek. W 2020 rozpoczęliśmy prace nad wprowadzeniem ekologicznych opakowań. Celem tego działania była kampania prowadzona w 2021 roku, która zachęca, edukuje oraz wspiera sprzedawców i klientów w wyborze opakowań przyjaznych środowisku.

Chcemy, aby docelowo wszystkie produkty wysyłane przez Oficjalny Sklep Allegro były pakowane z wykorzystaniem ekologicznych kartonów, papierowych wypełniaczy i taśm, które posiadają międzynarodowe certyfikaty potwierdzające, że surowce wykorzystane do ich produkcji pochodzą z recyclingu, zostały pozyskane w sposób zrównoważony w całym łańcuchu oraz nadają się do ponownego recyklingu. Wprowadziliśmy dla sprzedawców ofertę ekologicznych opakowań w bardzo konkurencyjnych cenach – zamawiamy je w Allegro w ogromnych ilościach i hurtowych stawkach, a z odsprzedaży nie czerpiemy żadnego zysku.

Więcej informacji o naszych eko-opakowaniach znajdziesz tutaj.

Allegro w programie Climate Leadership powered by UN Environment

Climate Leadership buduje społeczność liderów biznesu, którzy rozumiejąc konieczność zmiany dla klimatu, dostrzegają w niej szansę na rozwój. Współpracując z zewnętrznymi ekspertami Programu, firmy opracowują, a następnie wdrażają rozwiązania w wymierny sposób zmniejszające ich negatywny wpływ na klimat.

Allegro dołączyło do programu w ramach prac nad projektem związanym z wprowadzaniem zasad gospodarki o obiegu zamkniętym. Założeniem Climate Leadership jest przygotowanie przez każdego uczestnika zobowiązania, które w mierzalny sposób będzie wdrażać zmiany przeciwdziałające kryzysowi klimatycznemu.

Allegro Lokalnie - Drugie Życie Produktów

82% kupujących online kupuje i sprzedaje w sieci towary używane
Allegro Lokalnie to miejsce gdzie kupujący znajdą przedmioty od prywatnych sprzedających, a jednocześnie będą mieć tak samo dobre doświadczenie, jak w przypadku zakupów od profesjonalnych sprzedawców. Dzięki Allegro Lokalnie można kupować i sprzedawać jeszcze łatwiej, znaleźć wyjątkowe rzeczy w atrakcyjnych cenach i mieć pewność, że zakupy w sieci są bezpieczne. Wartością dodaną jest fakt, że często są to rzeczy z drugiej ręki, a sprzedaż na Allegro Lokalnie daje im drugie życie - w myśl zasady reuse, wpisując się w gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Stworzyliśmy Allegro Lokalnie, aby rozwijać lokalną wymianę i zachęcić zarówno kupujących jak i sprzedających do podarowania przedmiotom drugiego życia. Zainteresowanie i efekty przerosły nasze oczekiwania. Chcąc zachęcić klientów Allegro Lokalnie do wymiany nieużywanych rzeczy, organizujemy różnego rodzaju angażujące wydarzenia - w tym roku był to na przykład Tydzień Książki czy Dzień Dziecka. W niecałe pół roku po uruchomieniu serwisu w ciągu dnia pojawiało się na nim 1 miliona aktywnych ofert, a liczba ta wciąż rośnie, w marcu 2021 Allegro Lokalnie osiągnęło ponad 2 miliony ofert dziennie.

Karol Czupryński C2C/Classifieds Director

Allegro Lokalnie to druga najpopularniejsza platforma C2C e-commerce w Polsce (według badania Gemius / PBI z września 2020).

Walka o "czyste powietrze"

Jednym z najważniejszych problemów związanych z ochroną środowiska w Polsce jest jakość powietrza, którym oddychamy. Wiele polskich miast znajduje się na szczycie rankingów najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Jedną z przyczyn są domowe piece węglowe, które nie spełniają obowiązujących norm.

W marcu 2020 roku podpisaliśmy porozumienie o współpracy z Ministerstwem Rozwoju, Polskim Alarmem Smogowym oraz Prezesem UOKIK. W ramach Koalicji Antysmogowej zdecydowaliśmy się usuwać z naszego serwisu oferty pieców węglowych, które nie spełniały wymogów prawnych. W 2020 roku było to 300 ofert.

Dodatkowo w celu zapewnienia wyższego poziomu bezpieczeństwa Allegro wprowadziło do swojego regulaminu zapis, zgodnie z którym oferowanie pieców jest możliwe wyłącznie w przypadku dołączenia do oferty wymaganej dokumentacji (certyfikatów).

Rezultaty działań Koalicji Antysmogowej w 2020 r.
Liczba usuniętych ofert dotyczących pieców węglowych, które nie spełniają wymogów prawnych i naruszają Regulamin Allegro 300

Wyniki wyszukiwania