Raport ESG
2020

Współpracujemy z lokalnymi społecznościami

W Allegro wierzymy, że technologia ma moc rozwiązywania wielu problemów społecznych. Dzielimy się wiedzą, wspieramy edukację technologiczną, pomagamy potrzebującym wykorzystując naszą platformę do zbiórek charytatywnych.

Działalność społeczna i charytatywna 2020 2019
Darowizny przekazane przez Allegro.eu na wsparcie organizacji społecznych w walce z epidemią COVID-19 6,9 mln PLN
Platforma Charytatywni.Allegro.pl – zebrana kwota: 19,4 mln PLN 14,1 mln PLN
w tym Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 14,9 mln PLN 12,0 mln PLN
Platforma Charytatywni.Allegro.pl – liczba ofert 838 500 884 025
Platforma Charytatywni.Allegro.pl – liczba organizacji 401 455
Liczba osób przyjętych do Szkoły Pionierów PFR 50 50
Zbiórki Allegro Lokalnie – zebrana kwota (od lipca 2020 r.) 170 000 PLN
Zbiórki Allegro Lokalnie – liczba zbiórek (od lipca 2020 r.) 178
Kampania zaangażowania pracowników #pomagamyboumiemy – dwie edycje 77 projektów
200 pracowników

Charytatywni Allegro

Ponad 100 mln zł dla 2850 celów charytatywnych

W ciągu sześciu lat swojego działania platforma Charytatywni Allegro udowodniła jak bardzo potrzebne jest internetowe miejsce łączące tych, którzy mogą zaofiarować wsparcie z tymi, którzy tego wsparcia mogą udzielić.

Charytatywni Allegro to wirtualna przestrzeń, gdzie każda organizacja pożytku publicznego może prowadzić zbiórkę środków na ważne dla siebie cele społeczne. Bez żadnych opłat czy prowizji. Dostarczamy niezbędne rozwiązania technologiczne oraz angażujemy się w wybrane akcje w roli partnera. Klienci Allegro chcący wesprzeć osobę lub inicjatywę mogą zarówno wystawiać własne przedmioty na wybrany cel zbiórki, jak i kupować wyjątkowe rzeczy na aukcjach charytatywnych. Podczas niektórych akcji charytatywnych klienci mogą skorzystać z opcji wpłaty bezpośredniej – to najczęściej Wirtualna Puszka czy szybka wpłata przez PayU.

Wyniki Charytatywni Allegro w 2020 roku

prawie
19,5 mln zł
zebranych środków
838,5 tys.
ofert
2,4 tys.
celów charytatywnych na rzecz...
401
organizacji pozarządowych!

Allegro Charytatywni to wyjątkowa przestrzeń, gdzie kupujący oraz sprzedający mogą pomagać na jeszcze większą skalę, skuteczniej wspierając organizacje charytatywne oraz społeczne.
W 2020 roku w ramach zespołu Charity wdrożyliśmy szereg funkcjonalności na Allegro.pl umożliwiających pomaganie. Dzięki temu już z poziomu strony głównej można wyszukać oferty i zbiórki na cele charytatywne. Pomagać może każdy. Dzięki nowym możliwościom, w przeciągu roku od wprowadzenia, zebraliśmy już ponad 35 mln PLN, które trafiły bezpośrednio do Organizacji Charytatywnych.

Aleksandra Saporznikow Product Manager Dział Technologii
W praktyce
Każda Paczka Może być Szlachetna

W 2020 roku wraz z organizatorami programu Szlachetna Paczka uruchomiliśmy akcję Każda Paczka Może być Szlachetna. Od 1 do 27 grudnia kupując w Allegro nasi klienci mogli dodać, do swojego koszyka cegiełkę na pomoc Szlachetnej Paczce. W sumie udało się w ten sposób zebrać 535 tysięcy złotych, które wsparły rodziny w trudnej sytuacji życiowej.

Więcej o wspólnej akcji ze Stowarzyszeniem Wiosna przeczytasz tutaj.

Allegro dla WOŚP

Z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy Allegro związane jest od 20 lat, a aukcje Allegro dla WOŚP biją rekordy popularności. W 2020 roku nasze zaangażowanie w Orkiestrę skupiło się na sześciu obszarach:

  • aukcje,
  • rzeczyodserca.pl – platforma angażująca gwiazdy i klientów Allegro do wystawiania przedmiotów na cel zbiórki WOŚP oraz nagrywania wideo z ich opisem,
  • wirtualna puszka,
  • streamingi,
  • zaangażowanie w finał w studio,
  • Sztab Allegro – wolontariat pracowników Allegro.
Blisko
200 tys.
przedmiotów przyniosło
14,9 mln zł
dla WOŚP
Dodatkowe
752 tys. zł
zebraliśmy w wirtualnej puszce
W sumie
80 mln zł
przekazanych na konto WOŚP w ciągu 21 lat

Cieszymy się, że platforma Allegro jest świetnym narzędziem do niesienia pomocy i jesteśmy wdzięczni, że tak wiele osób angażuje się w wystawianie aukcji. Wszystkie lata współpracy przełożyły się na niemal 80 mln złotych przekazanych na konto Fundacji.

Aleksandra Woźnicka Social and Charity Projects Expert

Konkurs Allegro Prize szansą dla artystów sztuk wizualnych

Nagroda Allegro Prize pozwoliła zaistnieć artystom sztuk wizualnych z całego świata.

Jury, w którego składzie znaleźli się m.in. Anda Rottenberg, Monika Brodka i Jakub Julian Ziółkowski, wyłoniło nowe talenty oraz zapewniło twórcom możliwość zaprezentowania swoich prac na dużą skalę. Wyłoniono 3 zwycięzców i 10 wyróżnień. Łączna pula nagród wyniosła 50 tysięcy złotych.

Allegro i Contemporary Lynx, międzynarodowy i niezależny magazyn o sztuce, połączyli siły, by wesprzeć i wypromować sztuki wizualne. Nie jest to przypadkowa współpraca, bowiem Allegro od 2018 roku prowadzi “Strefę Kolekcjonera” prezentującą sztukę współczesną oraz antyki. Kolaboracja z Contemporary Lynx miała na celu wsparcie i promocję artystów z całego świata, a konkurs pozwolił odkryć i wesprzeć finansowo tych najbardziej utalentowanych. Co ważne, wszelkie opłaty za udział w “Allegro Prize” zostały zniesione przez wzgląd na trudną sytuację, w jakiej znalazło się wielu artystów w czasie pandemii.

Konkurs skierowany był do twórców sztuk wizualnych wszystkich dyscyplin, będących studentami lub absolwentami akademii sztuk pięknych, bądź uczelni artystycznych bez ograniczeń wiekowych ani terytorialnych.

Podaruj misia

Akcję „Podaruj Misia” organizowaną przez Fundację TVN „Nie jesteś sam” wspieramy od początku jej powstania, czyli od 15 lat. W okresie przedświątecznym na Allegro rusza sprzedaż misiów, których wygląd każdego roku projektowany jest przez gwiazdy stacji TVN. Całkowity dochód z akcji przekazujemy na leczenie i rehabilitację podopiecznych Fundacji. Co istotne, kupujący zabawkę nie muszą ponosić żadnych dodatkowych kosztów związanych z zakupem, w tym opłaty za przesyłkę, którą pokrywa Allegro.

Kolacja marzeń

W 2020 roku po raz siódmy wraz z Fundacją Mam Marzenie zorganizowaliśmy akcję Kolacja Marzeń, czyli licytację kolacji z gwiazdą show-biznesu. Unikalną możliwość bezpośredniego spotkania z osobami znanymi z pierwszych stron gazet połączyliśmy z okazją do pomocy potrzebującym. Dochód z akcji jest przeznaczony na realizację marzeń dzieci-podopiecznych Fundacji Mam Marzenie.

Zbiórki na Allegro Lokalnie

Allegro Lokalnie od 2020 r. umożliwia tworzenie zbiorek. Każdy klient może wesprzeć lokalne inicjatywy społeczne podczas swoich zakupów, a równocześnie organizacje często działające na mniejszą skalę mogą̨ otrzymać wsparcie.

170 tys. zł kwota zebrana przez beneficjentów

Klienci Allegro mogą̨ wystawić́ przedmiot w ramach określonej zbiorki – wystarczy wyszukać daną inicjatywę̨ i określić jaki procent ze sprzedaży (od 10% do 100%) ma zostać przeznaczony na dany cel. Wystawiony przedmiot pojawi się zarówno na Allegro Lokalnie jak i Allegro.pl, dzięki temu oferta może dotrzeć do ponad 21 mln odwiedzających.

Od lipca do grudnia 2020 r. beneficjenci zebrali ponad 170 tys. zł.  Aż 65% wszystkich zakończonych zbiórek zebrało całą potrzebną kwotę do zrealizowania celu.

Wyniki wyszukiwania